Auto kredīts ir viens no tiem mānīgajiem kredītu veidiem, kas patiesībā nozīmē divus pilnīgi atšķirīgus kredītu veidus – protams, abi gan saistīti ar automašīnu. Pirmkārt, auto kredīts nozīmē aizdevumu, kuru var saņemt no bankas vai arī privātā kreditora, lai varētu iegādāties automašīnu. Otrkārt, auto kredīts var nozīmēt arī pilnīgi pretēju procesu – automašīna tiek izmantota kā ķīla, lai varētu saņemt naudas aizdevumu.

Nokārtojot autovadītāja tiesības, katrs sapņo par dienu, kad beidzot varēs vadīt pats savu automašīnu un vairs nenāksies dalīt mašīnu ar vecākiem vai brāļiem un māsām. Auto kredīts, ar šo terminu domājot kredītu, kas tiks izmantots lietotas vai arī pilnībā jaunas automašīnas iegādei, ir viena no iespējām, ja automašīna ir nepieciešama pēc iespējas ātrāk un ar saviem personīgajiem līdzekļiem vēl nepietiek (vai arī galīgi neizdodas tos sakrāt)

Patēriņa kredīts ir viens no populārākajiem aizdevuma veidiem, ko kredītu ņēmēji izvēlas saņemt, lai varētu iegādāties to, kas sadzīvē nepieciešams, tāpat arī, lai sevi palutinātu, aizbrauktu ceļojumā, izremontētu dzīvokli u.t.t. Patēriņa kredītu iespējams izmantot tieši tam, ko klients vēlas – neviens nejautās, kam nauda tiks izmantota. Šis kredīta veids ļauj īstenot cilvēka nepiepildītos sapņus, neprasot par to nekādu nodrošinājumu. Respektīvi, lai saņemtu patēriņa kredītu nav nepieciešama ne ķīla, ne galvojums. Salīdzinot ar citiem kredītu veidiem, piemēram, ātro kredītu, patēriņa kredītam, lai gan tas skaitās īstermiņa kredīts, ir garāks atmaksas termiņš, tāpat arī procentu likmes ir zemākas. Kredīta devējs, izvērtējot klienta ienākumu apjomu un stabilitāti, var piedāvāt aizdevuma summu, kā arī, ņemot vērā klienta maksāšanas spējas, izveidot atmaksas grafiku.

Ātrie kredīti ir viena no iespējām, ko var izmantot, ja ir vajadzīgi papildu naudas līdzekļi. Tos var saņemt, izmantojot vien datoru, planšeti vai mobilo telefonu, kam pieejams interneta pieslēgums, jo šādus naudas aizdevumus var saņemt pat neizkustoties no vietas – viss, kas ir vajadzīgs, ir internets. Ātro kredītu mērķis ir palīdzēt cilvēkiem, kuri nonākuši īslaicīgās finanšu grūtībās. Piemēram, mašīna ir pēkšņi salūzusi – remonts ir vajadzīgs uzreiz, bet liekas naudas nav, tāpat arī ātros kredītus var izmantot, kad vajadzīgs neplānots ārsta apmeklējums vai arī atlikušas dažas dienas līdz algai, bet iepriekšējie ienākumi jau ir iztērēti. Patiesībā ātros kredītus var izmantot jebkādiem mērķiem, jo, saņemot naudu, neviens nejautā, kam tā tiks izmantota. Līdz ar to ātros kredītus var izmantot arī ceļojumiem, nedēļas nogales izklaidēm vai arī jauna apģērba iegādei. Tomēr ir svarīgi saprast, ka bezatbildīga aizņemšanās nav ieteicama, jo, nepārdomājot, kā kredītu varēs atmaksāt, iespējams ir nonākt diezgan lielās finansiālās problēmās. 

Viens no biežāk izmantotajiem aizdevumu veidiem, ko izmanto kredītu ņēmēji, ir ātrie kredīti. Galvenokārt ātrie kredīti ir domāti tieši ārkārtas situācijām, piemēram, ir aizmirsts kāds steidzams rēķins, pēkšņi salūzusi automašīna un ir vajadzīgs remonts, ir neatliekams ārsta apmeklējums vai arī ir iztērēta visi mēneša ienākumi, taču līdz nākamajai algas dienai vai stipendijai ir palikušas vien dažas dienas. Šādiem gadījumiem ātrie kredīti ir paredzēti, jo naudu ir iespējams ātri un vienkārši iegūt, protams, ja persona atbilst kreditora kritērijiem. Diemžēl bieži vien cilvēki aizņemas ātros kredītus pilnīgi citiem nolūkiem, jo nav nekur vajadzīgs norādīt, kam aizdevums tiks izmantots. Taču ātrie kredīti ir ļoti neizdevīgi, jo papildu aizdevuma pamatsummai, kas jāatmaksā atpakaļ īsā termiņā (parasti 30 dienas), ir jāveic arī procentu maksājumi. Ātrajiem kredītiem GPL (gada procentu likme) var būt lielāka pat par 300%. Tas nozīmē, ka par kredīta procentiem tiek ļoti daudz pārmaksāts. Ja nauda patiešām ir nepieciešama, tad labāk ir izmantot kādu no ātro kredītu alternatīvām, kas vismaz ļaus ietaupīt naudu par milzīgajām procentu izmaksām.

Dažreiz gadās nonākt situācijā, kad ir nepieciešami papildu līdzekļi, bet bankas konts vai maciņš jau ir gandrīz vai jau pilnībā iztukšots. Šādos gadījumos viena no iespējām, lai izkļūtu no šādām nelielām finanšu grūtībām, ir ātrais kredīts, kas piedāvā aizņemties līdz pat 3`000 EUR bez ķīlas un galvojuma. Ātro kredītu var izmantot gan neatliekamām dzīves situācijām, piemēram, steidzams ārsta apmeklējums, automašīnas remonts, sāpošs zobs, aizmirsts rēķins; tāpat ātros kredītus var izmantot citiem mērķiem, piemēram, izpārdošanai, ceļojuma kabatas naudai, SPA apmeklējumam. Tā kā ātro kredītu devējiem nav jānorāda aizdevuma izmantošanas mērķis, tad kredītu var izmantot jebkam, kas vien ienāk prātā (un ir legāls).

Mobilais telefons mūsdienās ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa. Ar tā palīdzību ir iespējams ātri un vienkārši sazināties ne tikai ar tiem cilvēkiem, kas ir tuvumā, bet arī citā pasaules malā. Tagad pieejamie telefoni nodrošina ne tikai vairs zvanīšanas un īsziņu rakstīšanas funkcijas, bet iespējams arī izmantot internetu, navigāciju, uzņemt kvalitatīvas bildes u.c. Līdz ar visām šīm iespējām mobilo telefonu cenas ir kļuvušas daudz lielākas nekā tas bija agrāk.

Situācijās, kad cilvēkiem ir nepieciešama papildu nauda, iespējams ir saņemt gan bankās, gan pie privātajiem kreditoriem naudas aizdevumus jeb kredītus. Atkarībā no nepieciešamās summas lieluma, kā arī mērķa, izšķir vairākus kredīta veidus – ātrie kredīti, patēriņa kredīti, auto kredīti, studējošā un studiju kredīti, hipotekārie kredīti. Katram no kredītu veidiem ir atšķirīga maksimālā aizdevuma summa, maksimālais atmaksas termiņš, kā arī viens no būtiskākajiem aspektiem – atšķirīga procentu likme.

Ātrie kredīti ir naudas aizdevumi, kuriem nav jānorāda naudas izmantošanas mērķis. Līdz ar to tas nozīmē, ka kredītu var izmantot jebkam, kas tajā brīdī ir vajadzīgs un aktuāls. Šādu kredītus gan ieteicams ir izmantot tikai ārkārtas situācijās, kad patiešām nav iespējams bez papildu līdzekļiem iztikt, taču tā kā mūsdienās ir ļoti plašs pakalpojumu un preču klāsts, tad bieži vien ātrie kredīti tiek izmantoti arī ne-ārkārtas gadījumos.

Ātrie kredīti ir iespēja tiem cilvēkiem, kuriem dažādu tēriņu rezultātā ir izbeigusies nauda, taču līdz nākamajiem ienākumiem (algas diena, stipendija) ir palikušas vien dažas dienas. Šādā situācijā nav vajadzības badoties un skaitīt stundas līdz bankas konts atkal papildināsies.

Viens no populārākajiem aizdevumu veidiem kredītu ņēmēju vidū ir ātrie kredīti. Tos iespējams saņemt ātri, ērti un vienkārši – atliek tikai iesniegt savu kredīta pieprasījumu. Turklāt, lai saņemtu ātro kredītu, nav nepieciešams pat izkustēties no mājas – visu iespējams paveikt tikai un vienīgi ar interneta palīdzību. Ātrie kredīti ir īstermiņa naudas aizdevumi, kurus izsniedz privātie jeb nebanku kredītu devēji. Primāri tie domāti neparedzētām dzīves situācijām, kad nepieciešami papildu naudas līdzekļi, piemēram, algas diena tuvojas, bet visa nauda jau ir iztērēta, pēkšņi ir salūzusi automašīna, steidzami nepieciešams ārsta apmeklējums u.c. Šim kredītu veidam gan nav nepieciešams norādīt mērķi, kam nauda tiks izmantota, līdz ar to aizdevumu var izmantot arī citiem nolūkiem. Ātrie kredīti var būs īslaicīgs palīgs nelielās finanšu grūtībās, taču šāds naudas aizdevums nevar kļūt par ikdienas sastāvdaļu, jo tam ir augsti procenti un īss atmaksas termiņš, kas drīz vien neapdomīgākus kredīta ņēmējus var iedzīt kredītu slazdā.

Ātrie kredīti kā jau mēs esam uzzinājuši ir ļoti izdevīgi pakalpojumi, kur ikvienam ir dota iespēja aizņemties naudu dažu desmitu minūšu laikā un līdz pat 500 Eiro lielām summām. Tas nozīmē to, ka kredīts šādā veidolā var būt ļoti labs glābiņš situācijā kad steidzami vajag naudu. Un šādas situācijas pēdējo gadu laikā paliek aizvien biežākas, jo mūsdienu sabiedrība kustās aizvien ātrāk un ātrāk un attīstība notiek straujāk un straujāk. Te tev var savajadzēties naudu ballītei, bet nākamajā dienā jau tev varbūt vajag naudu degvielai, bet tu jau algu esi iztērējis. Tad lūk iepriekš nebija šādā situācijā iespējams tik ātri aizņemties, bet tagad tev atliek tikai salīdzināt kredītus un izvēlēties labāko piedāvājumu ar labākajiem procentiem lielāko summu un ātrāko izsniegšanas ātrumu. Un šādi tad arī tu vari nosegt visus savus neparedzētos tēriņus un domāt vairāk par to, kā pēc tam naudu atmaksāt nevis kur lai to dabū tagad vai arī, kāpēc tu nebiji gudrāks un jau laicīgi nesakrāji naudu nākotnei.

Kredīts var būt arī kā ļoti labs pamudinājums, lai tu varētu iegūt līdzekļus ko tev vajag, jo tad, kad tu esi aizņēmies tev nauda obligāti būs jāatdod un tas savukārt nozīmē tikai to, ka tev būs par visu varu jāatrod veids, kā sadabūt šo naudu lai atdotu kredītu. Un tas ar radīt spiedienu uz tevi, kas tev liks izdomāt šo veidu, kā iegūt naudu, bet pretēji, ja tu gribētu sakrāt tikpat daudz naudas tev vajadzīgs būtu milzu gribasspēks, kas lielākajai daļai no mums nav un tāpēc tu nespētu sakrāt, bet visu laiku naudu ko gribēji sakrāt notērētu. Kredīts tad šo apgāž otrādāk un liek tev naudu iegūt kā vien tu proti nu parasti zem spiediena cilvēki tad arī atklāj labākos peļņas veidus un iegūs lielāku pašpārliecinātību!

Tā, kā mūsdienās visa pamatā ir ātrums, tad kredīta saņemšanas ātrums pēc tā pieteikšanas ir ļoti svarīgs, jo nevienam mūsdienās nav laika gaidīt dienām ilgi un vēl doties uz banku mēģinot vienoties ar kreditoru par šiem kredīta procentiem vai līguma nosacījumiem. Es nesaprotu, kā neviens ātrāk nebija iedomājies izsniegt kredītus caur internetu, jo tas liekas tik pašsaprotami, kad kāds to ir izdomājis un pašlaik internetā katru gadu tiek Latvijā vien jau izdoti vairāk kā 200 miljoni Eiro lielas naudas summas un šis tirgus visu laiku tikai aug. Tāpēc noteikti, ka arī nākotnē būs jauni pakalpojumi, kuri būs pieejami internetā un es nebrīnītos ja pēc pāris gadiem pat hipotekāro kredītu varētu dabūt internetā tikai aizpildot elektronisko formu un nauda tiktu ieskaitīta tavā kontā dažu stundu laikā. Protams tā ir nākotne un es nezinu vai tā tas tiešām notiks, bet pagaidām mēs dzīvojam tagadnē un mums svarīgs ir laiks, tāpēc labāk ņemt ātros kredītus, kuriem varbūt ir nedaudz lielāki procentu maksājumi, bet kurus var saņemt praktiski momentāni un bez liekas jautāšanas, kur nauda tiks tērēta!

Ātrie kredīti ir pakalpojumi, kur tev ir iespējams saņemt aizdevumu līdz pat 1000 Eiro apmērā uz laiku no dažām dienām līdz pat vairākiem mēnešiem. Bet kredīts ar negatīvu kredītvēsturi nozīmē to ir iespējams saņemt aizdevumu pat tad, ja tev ir sabojāta, jeb negatīva kredītu vēsture. Tāpēc, ka daudziem cilvēkiem krīzes laikā nebija naudas, lai samaksātu visus savus kredītu maksājumus, tad arī tika sabojāta aizdevēju uzticība šiem cilvēkiem un viņi tika ierakstīti slikto kredītu sarakstā, un tāpēc viņiem lielākoties vairs kredītus neizsniedz. Bet šajā sliktas kredīt-vēstures sadaļā ir apkopoti tie pakalpojumu sniedzēji, kas par spīti lielajam riskam ir gatavi apsvērt domu izsniegt šādus kredītus tiem cilvēkiem, kuri ir ierakstīti šajos parādnieku sarakstos, bet kuriem tik un tā ir vajadzīga steidzama nauda.

Slikta Kreditvēsture

Kredītvēsture šajā kontekstā ir jēdziens, kas izsaka to, kāda ir individuālā debitora aizdevumu vēsture un cik daudz viņš ir aizņēmies, cik labi viņam ir gājis ar parādu atmaksu un vai viņš vēl jo projām ir parādā. Šāda vēsture tiek uzkrāta par patērētājiem tāpēc, lai varētu izskaust tos cilvēkus, kuri ļaunprātīgi izmanto kreditoru uzticību un neatmaksā savus aizdevumus. Un līdz pat 2008. gadam šī sistēma strādāja visai labi. Bet līdz ar globālās ekonomikas krīzes iestāšanos tad arī daudzi cilvēki zaudēja darbu un tāpēc nebija spējīgi samaksāt savus kredītu maksājumus. Un līdz ar to viņi tika ierakstīti šajā sarakstā kopā ar ļaunprātīgiem nemaksātājiem. Un līdz ar to, viņiem turpmākās kredītsaistības vairs nav iespējams saņemt, jo tiklīdz, kā kreditors izdara pieprasījumu šajā kredītvēstures datubāzēm, tā tiek iegūta informācija par to, ka cilvēks agrāk nav laicīgi atmaksājis kredītu un līdz ar to arī aizdevums netiek piešķirts. Šajās datubāzēs informācija par negatīvajiem kreditoriem un debitoriem uzglabājas pat līdz 10 gadiem un tas nozīmē, ka, teorētiski, ir iesējama situācija, ka tu nokavē vienu maksājumu, tiec ierakstīts šajā datubāzē un nākamos 10 gadus tad arī vairs nespēj saņemt jaunus aizdevumus. Tieši tāpēc arī nebanku kreditori ir sapratuši, ka ne vienmēr cilvēks, kas ierakstīts šajā sarakstā ir ļauns un, bieži vien viņš ir gatavs un spējīgs laicīgi maksāt kredītus, bet viena viņa kļūda viņu vajā pat desmit gadus. Tāpēc arī šie aizdevēji bieži vien savus pieteikumus izskata sīkāk un pat tiem cilvēkiem, kuru vārds ir šajā datubāzē ir iespējams saņemt naudu, ja viņi spēj pierādīt, ka ir maksātspējīgi un ir labojušies.

Kā saņemt kredītu ar sliktu vēsturi?

Ja tu esi nonācis šādā situācijā, un tu esi ierakstīts šajā sarakstā, bet tev tik un tā ir vajadzīgs saņemt kredītu, tad augstāk minētie aizdevēji ir tava vienīgā iespēja un tev ir jādara viss, lai tu parādītu, ka esi spējīgs laicīgi atmaksāt visus savus kredītus. Kad tu izdari kredīta pieteikumu, tad tev ir jānorāda pilnīgi visi prasītie dati un bez melošanas jānorāda gan savi patiesie ienākumi, gan arī tava patreizējā dara vieta. Tikai tādā veidā tev var izdoties saņemt šo kredītu, un ja tev pirmajā mēģinājumā tas tiek atteikts, tad nemet plinti krūmos un izmēģini vēl citus ātros kredītu, jo varbūt kāds cits uzņēmums būs laipnāks un tev šo kredītu izsniegs. Tu vēl vari arī mēģināt sazināties ar uzņēmumu pa tālruni vai epastu un pastāstīt savu situāciju, kā tu tajā esi nonācis un mēģināt pierādīt, ka tu esi labojies un spējīgs atmaksāt visus savus parādus. Galvenais nemēģini izrādīt dusmas vai nesaprašanu, kāpēc tev kredīts tika atteikts, jo pēc labās prakses neviens kreditors šādus aizdevumus neizsniedz jo tiem ir pārāk liels riska faktors, tāpēc tev ir jāpanāk aizdevējam pretī un jā-cenšas mierīgā tonī pastāstīt savu situāciju un mēģināt viņu pierunāt tev aizdot. Un atceries, ka tu noteikti runā tikai ar kādu darbinieku, un ja tev kategoriski atraida, varbūt šim darbiniekam nemaz nav tiesības šādus kredītus aizdot, tāpēc labāk ir mēģināt citā vietā vai arī pajautāt, vai tev ir iespējams runāt ar menedžeri vai kādu augstāk stāvošu personu, kura ir tiesīga šādus kredītus izsniegt. Un vēl pēdējā metode, ko tu vari izmēģināt ir piedāvāt ķīlu vai galvotāju, bet to dari tikai tad, ja tev pēc naudas nepieciešamība ir ļoti liela un nav kur citur šo naudu saņemt.

Kāpēc aizņemties ja tev ir negatīva kredītvēsture?

Situācijas, kurās mums ir nepieciešami kredīti ir ļoti daudz un dažādas un tās var būt sākot no vienkāršas ķibeles ar auto līdz nopietnām medicīniskām problēmām. Un pamatā jau arī cik ir cilvēku tik ir variantu tāpēc ir ļoti grūti pateikt to, kuros vajadzētu prasīt kredītu ar negatīvu kredītvēsturi, bet kuros, savukārt nevajadzētu. Viens no gadījumiem, ko cilvēki reti iedomājas, kāpēc saņemt šādu kredītu ar negatīvu vēsturi ir tas, ka saņemot un laicīgi atmaksājot šo parādu tu iegūsti aizdevēju uzticamību un tādā veidā tu nākotnē būsi spējīgs aizņemties lielākus kredītus pat tad, ja tu vēl esi ierakstīts šajā sarakstā, jo kreditori redzēs, ka tu laicīgi atmaksā īstermiņa kredītus un tāpēc arī piedāvās tev ilgtermiņa kredītsaistības. Ja tu jūti, ka tu esi spējīgs atmaksāt kredītu, tad tam, kāds ir iemesls šim kredītam nav pat nozīmes, jo cilvēks ar savu aizdevumu var darīt ko vien viņš vēlas un neviens viņu nedrīkst nosodīt vai aizrādīt, jo mēs visi esam pieauguši cilvēki ar smadzenēm uz pleciem un tāpēc varam pieņemt savus lēmumus bez nosodījuma!

Vai tu izdari pareizo izvēli?

Tas, vai kredīta ņemšana ar sabojātu kredītvēsturi ir pareiza izvēle jau ir jāizlemj tev pašam, jo man ir ļoti grūti spriest par tavu situāciju, tavu pagātni un to vai tu esi labojies. Pamatā, ja tu domā, ka tu būsi spējīgs atmaksāt šo kredītu, tad arī tu vari aizņemties, bet ja tu zini, ka tāpat pēc mēneša nebūs nauda un tu nevarēsi aizdevumu atdot, tad noteikti labāk pārdomā un šo kredītu nemaz nepiesaki. Un šādā situācijā pat tad, ja tev izdosies apmuļķot kādu no šiem uzņēmumiem tu ātri vien pazaudēsi visu aizdevēju uzticību un nākamreiz tev kredītu tev neviens neizsniegs. Un arī visticamāk ka to parādu, kuru tu neatdevi no tevis piedzīs ar parādu piedzinēju palīdzību un tev būs jāmaksā gan tiesu izpildītāja samaksa gan arī parādu piedzinēja atmaksa. Tāpēc aizņemies tikai tad, ja tava sirdsapziņa ir tīra un tu tiešām zini, ka varēsi atmaksāt un tu esi labojies, kopš tās reizes, kad tu nokļuvi šajā sarakstā. Un pat tad, ja tas notika nejauši, kur ir garantija, ka tas neatkārtosies?